Widokówki z Pałacem Kultury (7 styczeń 2009)

707 widokówek oraz 189 rozmaitych przedmiotów, których „bohaterem” jest warszawski Pałac Kultury i Nauki zgromadził w swojej kolekcji siemianowiczanin Tomasz Dzierga. Wśród tej ogromnej masy pocztówek, znajdują się bardzo interesujące ujęcia obiektu i niezwykłe gadżety, jak np. porcelanowy naparstek z Pałacem…

Siemianowiczanin Tomasz Dzierga jest absolwentem Politechniki Śląskiej, gdzie studiował na Wydziale Inżynierii Materiałowej. Obecnie pracuje w chorzowskiej Policji. To, co czyni go osobą niezwykłą – to jego hobby - a jest nim zbieranie widokówek, na których widnieje warszawski Pałac Kultury i Nauki. Zresztą nie tylko pocztówki znajdują się w kręgu jego zainteresowań i są przedmiotem kolekcji. Fascynacja budowlą sprawiła, że pan Tomasz gromadzi także gadżety nawiązujące do Pałacu, fotografie prywatne, wydawnictwa, których tematem jest obiekt – jednym słowem wszystko, co się da, a co oczywiście jest związane z tym zabytkiem.

„U źródeł mojego sentymentu do Pałacu Kultury, znajduje się dawna , młodzieńcza znajomość z warszawianką, z którą spotykałem się właśnie u stóp budowli. Tak się zaczęło, ale potem zrodziła się prawdziwa fascynacja obiektem – wyznaje hobbysta - Po prostu - Pałac podoba mi się i denerwuje mnie to, że skrupia się na nim odium przeszłości, tym bardziej, że ja osobiście nie oceniam jej jednoznacznie dostrzegając w niej zarówno złe, jak i dobre strony” 

Aktualnie w kolekcji Tomasza Dziergi znajduje się 707 widokówek oraz 189 sztuk innych przedmiotów, związanych z PKiN. Są to książki, w których „obecny” jest Pałac, breloczki, długopisy, znaczki pocztowe. Interesujący jest porcelanowy naparstek z widokiem Pałacu, czy „jedyny kubek na świecie” – jak mówi pan Tomasz – z nadrukowaną na nim pocztówką wydaną przez siemianowiczanina.

Trzeba bowiem wiedzieć, że kolekcjoner sam wydał trzy widokówki z PKiN. Na jednej z nich – pierwszej, zajmującej w zbiorze i w sercu jego właściciela szczególne miejsce – widnieje rzecz jasna oprócz bohatera kolekcji – Pałacu - kontur Polski, na którym umieszczone są herby Warszawy oraz Siemianowic Śląskich.
Warto dodać, że pan Tomasz założył stronę internetową www.pkin.prv.pl , na której prezentuje swoje zbiory. Znajdują się na niej także fotografie prywatne ludzi, którzy kiedyś uwiecznili się na tle Pałacu. 

autor: Ewa Roch - Wyrzykowska

 

Powrót