Poznajcie Tomasza - uosobienie #LudziePKiN

Pan Tomasz nadesłał nam swoją historię, opowiadającą o tym co sprawia, że tak bardzo związany jest z PKiN. Historia i pasja tego człowieka są niesamowite, a sama postać Pana Tomasza jest wprost uosobieniem tego, co przedstawiają "Ludzie PKiN".

"Nazywam się Tomasz Dzierga i zbieram przedmioty związane z Pałacem Kultury i Nauki. Głównie są to widokówki (mam ich już ponad 1900) i różne gadżety (1717), w moich zbiorach jest chyba wszystko, na czym przedstawiono choćby zarys pałacu lub o nim wspomniano. Jako wielbiciel tej budowli trafiłem nawet do książek poświęconych Pałacowi Kultury i Nauki.
Prowadzę także stronę internetową www.pkin.org gdzie przedstawiona jest moja kolekcja.Strona służy mi również do katalogowania moich zbiorów.

Mam 39 lat, od 2004 r. służę w Policji. Od 6 lat jestem policyjnym nauczycielem w Zakładzie Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Katowicach, gdzie prowadzę zajęcia z ruchu drogowego. Wcześniej byłem kontrolerem RD w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w Chorzowie.

Moja pasja narodziła się w 2004 roku, kiedy to stwierdziłem, że chciałbym mieć jakieś pamiątki związane z Pałacem Kultury i Nauki. Ta budowla to dla mnie nie tylko zwykły budynek. Pierwszy raz w życiu pojechałem na wycieczkę do Warszawy 16 listopada 2003 roku na zaproszenie od mojej przyjaciółki. Kiedy 25 marca 2006 roku zmarła, wraz ze wzrostem emocji z tym związanych, kolekcja zaczęła się jeszcze bardziej rozrastać. Fascynacja Pałacem Kultury i Nauki nie wynika z żadnej ideologii.

W 2015 r. PKiN obchodził 60. urodziny, w lipcu zorganizowano bieg na 30. piętro pałacu, trzeba było pokonać 790 stopni w jak najkrótszym czasie. W zawodach wzięło udział ponad 500 zawodników, a wśród nich byłem oczywiście ja – medal z tego biegu jest jednym z najcenniejszych w mojej kolekcji. Od tego czasu co roku biorę udział w tej imprezie a wyniki są coraz lepsze.

Moim marzeniem jest zdobycie legitymacji budowniczego Pałacu Kultury i Nauki. Myślę, że jest to realne marzenie i że kiedyś zdołam ją kupić.

Co do miejsc, staram się zawsze w Pałacu zwiedzić jak najwięcej. W ostatnią sobotę udało mi się być na 4 pietrze i pochodzić po znajdujących się tam salach. Nigdy zaś nie bylem w pałacowej pływalni dlatego marzę aby kiedyś móc się tam wybrać"

 

Powrót